top of page

UNIDO projekat ZELENA HEMIJA SRBIJA (Green Chemistry Serbia) ima za cilj da pomogne dostizanje Ciljeva održivog razvoja, usvojenih od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, 25. septembra 2015. u okviru Direktive 2030 o Održivom razvoju.

Ovde možete pregledati dosadašnji tok projekta (za brošuru kliknite na sliku):

BROCHURE ilustracija.jpg

Glavni svetski promoter Zelene hemije je Univerzitet Jejl (Yale University) u Sjedinjenim Državama, Centar za Zelenu hemiju i tehnologiju, pre svega Profesor Paul Anastas. Ovde dajemo njegove izvorne principe koji su postavljeni još 1990-tih godina.

Principi Zelene hemije

 

Zelena hemija je projektovanje hemijskih proizvoda i procesa koji smanjuju ili eliminišu korišćenje i generisanje opasnih materija.

  1. Prevencija
    Bolje je sprečiti stvaranje otpada nego ga naknadno prerađivati ili uklanjati.

  2. Atomska ekonomičnost
    Procese sinteze treba projektovati tako da se u konačnom proizvodu maksimizuje prisustvo svih materijala korišćenih u procesu.

  3. Manje opasne hemijske sinteze
    Kad god je izvodljivo, procese sinteze treba projektovati tako da se koriste i stvaraju supstance male ili nikakave toksičnosti za čoveka i okolinu.

  4. Projektovanje sigurnijih hemikalija
    Hemijske proizvode treba projektovati tako da se željena funkcija dobije uz minimizovanje njihove toksičnosti.

  5. Sigurniji rastvarači i pomoćne supstance
    Korišćenje pomoćnih supstanci (npr. rastvarača, separacionih agenasa, itd.) bi trebalo izbaciti kad god je moguće ili učiniti bezopasnim kada se koriste.

  6. Energetski efikasni procesi
    Potrošnju energije u hemijskim procesima treba minimizovati. Ukoliko je moguće, procese sinteze treba izvoditi na temperaturi i pritisku okoline.

  7. Korišćenje obnovljivih sirovina
    Sirovina treba da bude obnovljive umesto potrošne prirode, kad god je tehnički i ekonomski moguće.

  8. Smanjenje derivatizacije
    Nepotrebnu derivatizaciju treba minimizovati i izbeći ukoliko je izvodljivo, pošto ona zahteva dodatne reagense i generiše otpad.

  9. Kataliza
    Katalitički reagensi (što selektivniji) imaju prednost nad stehiometrijskim.

  10. Projektovana degradacija
    Hemijske proizvode treba projektovati tako da se na kraju upotrebe raspadaju u neopasne materije koji nisu postojani u životnoj sredini.

  11. Analitika u realnom vremenu radi sprečavanja zagađenja
    Analitičke metode treba razvijati tako da omoguće monitoring i kontrolu u realnom vremenu u toku procesa, pre formiranja opasnih supstanci.

  12. Suštinski sigurniji hemijski procesi radi sprečavanja akcidenata
    Supstance i oblike supstanci koji se koriste u hemijskom procesu treba izabrati tako da se minimizuje potencijal za hemijske akcidente, kao što su ispuštanja, eksplozije i požari.

 

Anastas, P. T.

http://greenchemistry.yale.edu/about/principles-green-chemistry

 

 

Principi Zelene tehnologije

 

Zelena tehnologija je razvoj i komercijalizacija industrijskih procesa koji su ekonomski izvodljivi, a smanjuju rizik po ljudsko zdravlje i okolinu.

  1. Suštinski umesto slučajno
    Projektanti treba da osiguraju da sav materijal i energija koji će se upotrebiti i dobiti (u procesu) suštinski nisu opasni, ako je moguće.

  2. Prevencija umesto prerada
    Bolje je sprečiti nastajanje otpada, nego naknadno ga uklanjati ili prerađivati.

  3. Projektovanje odvajanja
    Operacije separacije i prečišćavanja trebalo bi da budu projektovane uz minimalnu potrošnju energije u upotrebe materijala.

  4. Maksimizovanje efikasnosti
    Proizvodi, procesi i sistemi trebalo bi da budu projektovani sa najvećom efikasnošću u odnosu na masu, energiju, prostor i vreme.

  5. Izlazni umesto ulaznih pokazatelja
    Proizvodi, procesi i sistemi trebalo bi u odnosu na upotrebljnu energiju i materijal da budu usmereni na „izlazne“, a ne „ulazne“ pokazatelje.

  6. Očuvanje složenosti
    Postojeća količina entropije i složeonsti mora biti posmatrana kao investicija pri odlučivanju o reciklaži, ponovnom korišćenju ili korisnom odlaganju.

  7. Trajnost umesto dugovečnosti
    Treba ciljati na trajnost, ne na dugovečnost.

  8. Odgovoriti na potrebu, minimizovati višak
    Treba projektovati procese sa kapacitetom i mogućnostima prema potrebi, bez nepotrebnih viškova. Procesi koji se projektuju na opšti način, isti za sve, su promašaj.

  9. Minimizovati diverzitet materijala
    Treba minimizovati prisustvo različitih materijala u multikomponentnim proizvodima, kako bi se olakšala razgradnja i očuvanje vrednosti.

  10. Integrisanje tokova materijala i energije
    Projektovanje proizvoda, procesa i sistema treba da uključi celovitost i medjusobno povezivanje sa dostupnom energijom i tokovima materijala.

  11. Projektovanje za komercijalni život
    Proizvodi, procesi i sistemi treba da budu projektovani sa što komercijalnijim svojstvima.

  12. Obnovljivo umesto potrošno
    Ulazne sirovine i energija trebalo bi da budu obnovljive, umesto potrošne.

 

*Anastas, P.T., and Zimmerman, J.B., “Design through the Twelve Principles of Green Engineering”, Env. Sci. Tech. 2003, 37(5), 94A-101A.

 

Principi
bottom of page